Erg Race

DSC_8166DSC_8164DSC_8163DSC_8159DSC_8157DSC_8156DSC_8150DSC_8148DSC_8142DSC_8141DSC_8123DSC_8116DSC_8112DSC_8086DSC_8083DSC_8082DSC_8061DSC_8058DSC_8043DSC_8028DSC_8026DSC_8008DSC_8014DSC_7993Arlington Invitational Erg Race PowerPoint

erg race invite, 2017

2017 ERG RACE RESULTS

Race Points

1st = 5 points

2nd = 3 points

3rd = 1 point

OVERALL SCORE

Arlington RA   36 (OVERALL WINNER)

Warwick  25

Rhinebeck 9

OCRA 8

Wappingers 7

Kingston 4

 

Lightweight Men

1st Place Warwick

2nd Place OCRA

3rd Place Wappingers

Heat 1

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:08.1,2000,A Hoff OCRA, 1:47.0,,0,
2,07:10.6,2000,D Sweeney WAP, 1:47.7,,0,
3,07:36.3,2000,B Skeels ARA, 1:54.1,,0,
4,07:52.7,2000,C Fairley KING, 1:58.2,,0,
5,08:02.9,2000,R Hogan OCRA, 2:00.7,,0,
6,08:04.6,2000,O Arnold OCRA, 2:01.1,,0,
7,08:12.9,2000,G Conklin ARA, 2:03.2,,0,
8,08:21.4,2000,J Sablinski ARA, 2:05.4,,0,
8,08:21.4,2000,B Jager KING, 2:05.4,,0,
10,08:50.3,2000,J Joy KING, 2:12.6,,0,

 

Heat 2

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:19.9,2000,M Richardson WAP, 1:50.0,,0,
2,07:26.3,2000,J Bednarak OCRA, 1:51.6,,0,
3,07:31.8,2000,I Neustadt RHI, 1:53.0,,0,
4,07:41.4,2000,R Hues RHI, 1:55.4,,0,
5,07:51.8,2000,A Salchert RHI, 1:57.9,,0,
6,07:52.8,2000,J Castaneda ARA, 1:58.2,,0,
7,08:07.1,2000,C Yun ARA, 2:01.8,,0,
8,08:50.9,2000,H Skigen OCRA, 2:12.7,,0,

 

Heat 3

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,06:56.7,2000,B Zakzewski WAR, 1:44.2,,0,
2,07:17.4,2000,J Gaydos WAR, 1:49.4,,0,
3,07:26.5,2000,B Hallinan WAR, 1:51.6,,0,
4,07:34.5,2000,J Day WAR, 1:53.6,,0,
5,07:36.4,2000,C Manheim WAR, 1:54.1,,0,
6,08:11.7,2000,M Rapelye WAR, 2:02.9,,0,

 

LIGHTWEIGHT WOMEN

1st Place OCRA

2nd Place Rhinebeck

3rd Place Wappingers

HEAT 1

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,08:14.2,2000,C Miller OCRA, 2:03.6,,0,
2,08:23.1,2000,J Wolf KING, 2:05.8,,0,
3,08:25.6,2000,A Rosanio WAP, 2:06.4,,0,
4,08:49.3,2000,S Christiana RHI, 2:12.3,,0,
5,09:04.4,2000,A Hanson RHI, 2:16.1,,0,
6,09:20.0,2000,J Rodriguez KING, 2:20.0,,0,
7,09:26.8,2000,L Behrendt WAP, 2:21.7,,0,

 

HEAT 2

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,08:17.3,2000,S Shih RHI, 2:04.3,,0,
2,08:37.1,2000,C Shulkind RHI, 2:09.3,,0,
3,08:49.4,2000,M Palastra RHI, 2:12.4,,0,
3,08:49.4,2000,M Ahouse KING, 2:12.4,,0,
5,09:02.3,2000,A DiRubbo ARA, 2:15.6,,0,
6,09:05.7,2000,C Wohlfahrt ARA, 2:16.4,,0,
7,09:16.9,2000,O Fajardo RHI, 2:19.2,,0,
8,09:25.7,2000,A Holzhueter RHI, 2:21.4,,0,

HEAT 3

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,08:20.6,2000,J Zachman WAP, 2:05.1,,0,
2,08:40.6,2000,K Oelofse WAR, 2:10.1,,0,
3,08:42.1,2000,O Vanpelt KING, 2:10.5,,0,
4,08:47.8,2000,J Sleight KING, 2:12.0,,0,
5,08:51.6,2000,A Demetroules WAR, 2:12.9,,0,
6,08:53.9,2000,S Lorenzini WAP, 2:13.5,,0,
7,09:03.0,2000,J Covarrubias WAR, 2:15.7,,0,
8,09:11.9,2000,C Secor WAP, 2:18.0,,0,

NOVICE MEN

1st Place Warwick

2nd Place Warwick

3rd Place Kingston

HEAT 1

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:22.8,2000,C Larson WAR, 1:50.7,,0,
2,07:42.4,2000,R North KING, 1:55.6,,0,
3,07:54.9,2000,K Abramson WAR, 1:58.7,,0,
4,07:55.8,2000,J Jackson RHI, 1:58.9,,0,
5,08:22.2,2000,L Hutton KING, 2:05.5,,0,
6,08:25.7,2000,I Duran WAR, 2:06.4,,0,
7,09:16.6,2000,J Sierddinski WAP, 2:19.1,,0,

HEAT 2

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:03.5,2000,S Gormley WAR, 1:45.9,,0,
2,07:55.8,2000,I Levine RHI, 1:58.9,,0,
3,08:01.4,2000,J Kirshner KING, 2:00.3,,0,
4,08:11.2,2000,J Vargas WAR, 2:02.8,,0,
5,08:19.9,2000,J Doxtadyr KING, 2:05.0,,0,
6,09:02.2,2000,D Polacastro KING, 2:15.5,,0,
7,09:16.4,2000,A Stone KING, 2:19.1,,0,
8,09:59.1,2000,S Zaken WAP, 2:29.8,,0,

NOVICE FEMALE

1st Place Warwick

2nd Place Warwick

3rd Place Kingston

HEAT 1

1Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,08:12.8,2000,E Kantaros RHI, 2:03.2,,0,
2,08:39.1,2000,F Higgins KING, 2:09.8,,0,
3,08:39.2,2000,S Benson WAR, 2:09.8,,0,
4,08:56.0,2000,J Paulson WAR, 2:14.0,,0,
5,09:02.4,2000,L Shaffrick KING, 2:15.6,,0,
6,09:06.0,2000,K McKensie ARA, 2:16.5,,0,
7,09:20.3,2000,A Telzerow ARA, 2:20.1,,0,
8,09:26.0,2000,N Alanso KING, 2:21.5,,0,
9,09:49.8,2000,M Baird WAR, 2:27.4,,0,
10,11:02.0,2000,G Oxenholm RHI, 2:45.5,,0,

HEAT 2

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:52.4,2000,E Henderson WAR, 1:58.1,,0,
2,08:08.5,2000,A Losa WAR, 2:02.1,,0,
3,08:34.7,2000,S Halken WAR, 2:08.7,,0,
4,09:33.2,2000,K Williams KING, 2:23.3,,0,
5,10:07.4,2000,J Lasher KING, 2:31.9,,0,
6,10:07.7,2000,M Shafran KING, 2:31.9,,0,
7,10:11.0,2000,J Goralewski KING, 2:32.7,,0,
8,10:24.3,2000,C Finnegan RHI, 2:36.1,,0,

Junior Men

1st Place Wappingers

2nd Place ARA

3rd Place Warwick

HEAT 1

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,06:25.7,2000,M Reilly WAP, 1:36.4,,0,
2,06:42.3,2000,T Burda, 1:40.6,,0,
3,07:06.9,2000,R Lipscomb RHI, 1:46.7,,0,
4,07:08.8,2000,J Costa WAP, 1:47.2,,0,
5,07:12.9,2000,P Ashworth RHI, 1:48.2,,0,
6,07:16.0,2000,J Shaffran KING, 1:49.0,,0,
7,07:17.7,2000,D Strathausen ARA, 1:49.4,,0,
8,07:29.6,2000,H Williams KING, 1:52.4,,0,

 

HEAT 2

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:04.1,2000,J Schlusser WAP, 1:46.0,,0,
2,07:07.2,2000,L Kitson ARA, 1:46.8,,0,
3,07:13.1,2000,L Spagnoli ARA, 1:48.3,,0,
4,07:32.4,2000,J Magioncalda ARA, 1:53.1,,0,
5,07:40.9,2000,J Torres KING, 1:55.2,,0,
6,07:41.8,2000,K Lodoe RHI, 1:55.4,,0,
7,07:47.2,2000,L Spinelli RHI, 1:56.8,,0,
7,07:47.2,2000,C Whittington KING, 1:56.8,,0,
9,08:02.2,2000,D Vertulo KING, 2:00.6,,0,

HEAT 3

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:03.4,2000,W Duma WAR, 1:45.8,,0,
2,07:28.0,2000,B Bower WAR, 1:52.0,,0,
3,07:35.8,2000,T Noe OCRA, 1:53.9,,0,
4,07:37.1,2000,B Lawrence WAP, 1:54.3,,0,
5,07:50.3,2000,C Dusavage WAP, 1:57.6,,0,
6,08:07.0,2000,G Bayeur ARA, 2:01.7,,0,
7,08:57.3,2000,J Bolich WAR, 2:14.3,,0,

 

JUNIOR WOMEN

1st Place ARA

2nd Place Kingston

3rd Place ARA

 

HEAT 1

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:46.0,2000,R Davie ARA, 1:56.5,,0,
2,08:08.0,2000,M Santiago WAP, 2:02.0,,0,
3,08:17.6,2000,E Callahan RHI, 2:04.4,,0,
4,08:38.1,2000,E Entner RHI, 2:09.5,,0,
5,08:41.7,2000,A Rivera WAP, 2:10.4,,0,
6,09:01.5,2000,J Burghardt ARA, 2:15.4,,0,
7,09:13.8,2000,A Cvijic RHI, 2:18.5,,0,
8,09:20.0,2000,I Mussollino ARA, 2:20.0,,0,

HEAT 2

Place,Lane,Rower Name,,Time,Distance,Avg. Pace,ID,Class

1,9,K North KING,,07:51.3,2000,1:57.8,,
2,1,J Gaughan ARA,,07:54.0,2000,1:58.5,,
3,10,B Shaffer KING,,08:03.8,2000,2:01.0,,
4,5,K Hennessey WAR,,08:10.1,2000,2:02.5,,
5,4,K Poulson WAR,,08:12.7,2000,2:03.2,,
6,6,C Humphrey WAR,,08:42.1,2000,2:10.5,,
7,8,A Quimby WAP,,09:00.0,2000,2:15.0,,
8,2,N Luciano ARA,,09:13.5,2000,2:18.4,,
9,7,N Abigail WAP,,09:23.3,2000,2:20.8,,

HEAT 3

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,08:28.8,2000,J Miller WAP, 2:07.2,,0,
2,08:32.1,2000,M Aboueida KING, 2:08.0,,0,
3,08:35.8,2000,S Lecsoclinski WAP, 2:08.9,,0,
4,08:37.0,2000,A Mitchell KING, 2:09.2,,0,
5,08:53.6,2000,A Patel ARA, 2:13.4,,0,
6,09:24.8,2000,K Nau ARA, 2:21.2,,0,
7,00.0,0,C Stangl WAP, 7:36.6,,0,
8,00.0,0,J Levine ARA,,,0,
8,00.0,0,J Sleight KING,,,0,

HEAT 4

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,08:14.1,2000,J Paternoster WAP, 2:03.5,,0,
2,08:19.9,2000,C Corbin ARA, 2:05.0,,0,
3,08:38.4,2000,M Hyland ARA, 2:09.6,,0,
4,08:47.0,2000,C Schneider WAP, 2:11.7,,0,
5,08:48.5,2000,N Brown-Fonrose ARA, 2:12.1,,0,
6,09:30.8,2000,L Bhadai WAP, 2:22.7,,0,

Modified Men and WOMEN

1st Place ARA

2nd Place ARA

3rd Place ARA

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,03:34.2,1000,J Rivera ARA, 1:47.1,,0,
2,03:39.8,1000,D Jimick ARA, 1:49.9,,0,
3,03:44.3,1000,A Madson ARA, 1:52.1,,0,
4,04:08.7,1000,N Rivera ARA, 2:04.4,,0,
5,04:10.7,1000,S Werding ARA, 2:05.4,,0,
6,04:45.2,1000,P Newheart WAP, 2:22.6,,0,
7,04:56.4,1000,T Tarascio WAP, 2:28.2,,0,

COXSWAIN MEN

1st Place ARA

2nd Place Warwick

3rd Place Rhinebeck

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,01:53.0,500,R Donahue ARA, 1:53.0,,0,
2,01:56.8,500,Z Bauman WAR, 1:56.8,,0,
3,01:57.0,500,K Shinohara RHI, 1:56.9,,0,
4,02:06.9,500,R Rudall KING, 2:06.9,,0,

 

 

 

COXSWAIN WOMEN

1st Place

2nd Place

3rd Place

HEAT 1

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,01:59.1,500,G Rodrigues ARA, 1:59.1,,0,
2,02:02.1,500,A Szaco RHI, 2:02.1,,0,
3,02:08.9,500,I Murray RHI, 2:08.9,,0,
3,02:08.9,500,C Nicholson WAP, 2:08.9,,0,
5,02:11.4,500,N De Zubiaurre RHI, 2:11.4,,0,
6,02:26.9,500,M Stolarski ARA, 2:26.9,,0,

HEAT 2

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,02:06.5,500,S Cruikshank RHI, 2:06.5,,0,
2,02:06.6,500,D Wolf KING, 2:06.6,,0,
3,02:07.4,500,A Holehouse RHI, 2:07.4,,0,
4,02:07.6,500,S West KING, 2:07.6,,0,
5,02:21.2,500,M Swanson KING, 2:21.2,,0,

 

TEAM RELAY

1st Place ARA

2nd Place

3rd Place

HEAT 1

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:03.1,2000,WAR, 1:45.8,,0,
2,07:14.3,2000,KING, 1:48.6,,0,
3,07:39.0,2000,ARA, 1:54.7,,0,
4,07:43.6,2000,RHI, 1:55.9,,0,

HEAT 2

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,06:48.3,2000,ARA, 1:42.1,,0,
2,06:49.8,2000,WAR, 1:42.5,,0,
3,06:55.3,2000,KING, 1:43.8,,0,
4,07:13.1,2000,WAP, 1:48.3,,0,
5,07:36.1,2000,RHI, 1:54.0,,0,